BZG05C11-M3_A-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for BZG05C11-M3_A-18 is not available
BZG05C11-M3_A-18
DigiKey Part Number
112-BZG05C11-M3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C11-M3_A-18
Description
DIODE ZENER 11V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 11 V 1.25 W ±5.45% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 8.2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
150°C
Tolerance
±5.45%
Power - Max
1.25 W