BZG05B4V7-M3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for BZG05B4V7-M3-18 is not available
BZG05B4V7-M3-18
DigiKey Part Number
BZG05B4V7-M3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05B4V7-M3-18
Description
DIODE ZENER 4.7V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.7 V 1.25 W ±1.91% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
13 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±1.91%
Power - Max
1.25 W