Image for BZG03C24-M3-08 is not available
BZG03C24-M3-08
DigiKey Part Number
BZG03C24-M3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZG03C24-M3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZG03C24-M3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C24-M3-08
Description
DIODE ZENER 24V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 24 V 1.25 W ±5.83% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZG03C24-M3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 18 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5.83%
Power - Max
1.25 W