Image for BZG03C10-HM3-08 is not available
BZG03C10-HM3-08
DigiKey Part Number
BZG03C10-HM3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZG03C10-HM3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZG03C10-HM3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C10-HM3-08
Description
DIODE ZENER 10V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 10 V 1.25 W ±6% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZG03C10-HM3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 7.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt)
4 Ohms