BZD27C82P-M3-08
DigiKey Part Number
112-BZD27C82P-M3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZD27C82P-M3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZD27C82P-M3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD27C82P-M3-08
Description
DIODE ZENER 82V 800MW DO219AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 82 V 800 mW Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 62 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Power - Max
800 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms