BZD27C62P-HM3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 62 V 800 mW ±6.45% Surface Mount DO-219AB (SMF)
DO-219AB SFM
BZD27C62P-HM3-18
DigiKey Part Number
112-BZD27C62P-HM3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD27C62P-HM3-18
Description
DIODE ZENER 62V 800MW DO219AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZD27C62P-HM3-18 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 47 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±6.45%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
800 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms