BZD27C30P-HE3-08
DigiKey Part Number
BZD27C30P-HE3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZD27C30P-HE3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZD27C30P-HE3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD27C30P-HE3-08
Description
DIODE ZENER 30V 800MW DO219AB
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 30 V 800 mW Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Series
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Power - Max
800 mW
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 22 V