BZD17C6V2P-E3-18
DigiKey Part Number
BZD17C6V2P-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD17C6V2P-E3-18
Description
DIODE ZENER 6.2V 800MW DO219AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 800 mW Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
DO-219AB (SMF)
Power - Max
800 mW
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 2 V