BYM12-400HE3_B/I is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 13.638
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2.844
Datasheet
Diode 400 V 1A Surface Mount DO-213AB
BYM12-400HE3_B/I
DigiKey Part Number
112-BYM12-400HE3_B/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYM12-400HE3_B/I
Description
DIODE STANDARD 400V 1A DO213AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 400 V
Series
Capacitance @ Vr, F
14pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
DO-213AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)