BYM11-1000-E3/96
DigiKey Part Number
BYM11-1000-E3/96GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BYM11-1000-E3/96GICT-ND - Cut Tape (CT)
BYM11-1000-E3/96GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYM11-1000-E3/96
Description
DIODE STANDARD 1000V 1A DO213AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1000 V 1A Surface Mount DO-213AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BYM11-1000-E3/96 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
500 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1000 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 1 A