BYM10-100HE3/97 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 100 V 1A Surface Mount DO-213AB
BYM10-100HE3/97
DigiKey Part Number
BYM10-100HE3/97-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYM10-100HE3/97
Description
DIODE AVALANCHE 100V 1A DO213AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Series
Capacitance @ Vr, F
8pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A