AZ23C16-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 16 V 300 mW ±5% SOT-23-3
AZ23C16-HE3-18
DigiKey Part Number
AZ23C16-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C16-HE3-18
Description
DIODE ZENER ARRAY 16V SOT-23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
16 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW