1N4151W-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1.299
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Diode 50 V 150mA Surface Mount SOD-123
SOD 123
1N4151W-E3-18
DigiKey Part Number
1N4151W-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N4151W-E3-18
Description
DIODE STANDARD 50V 150MA SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
4 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 50 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Supplier Device Package
SOD-123
Current - Average Rectified (Io)
150mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA