1.5SMC47CA-M3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 574
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 188
Bourns Inc.
Central Semiconductor Corp
YAGEO
YAGEO
In Stock: 500
Diotec Semiconductor
Littelfuse Inc.
64.8V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC47CA-M3/57T
DigiKey Part Number
1.5SMC47CA-M3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC47CA-M3/57T
Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40.2V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.8V