1.5SMC33CAHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1.586
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 886
Similar
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Central Semiconductor Corp
YAGEO
YAGEO
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
45.7V Clamp 32.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC33CAHE3/57T
DigiKey Part Number
1.5SMC33CAHE3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC33CAHE3/57T
Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
32.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28.2V
Voltage - Breakdown (Min)
31.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.7V