1.5SMC20CAHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 1.092
Similar
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
27.7V Clamp 54.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC20CAHE3/57T
DigiKey Part Number
1.5SMC20CAHE3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC20CAHE3/57T
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17.1V
Voltage - Breakdown (Min)
19V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.7V