WSL1206R0100DEA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WSL1206R0100DEA |
Description | RES 0.01 OHM 0.5% 1/4W 1206 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 mOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
Category | Composition |
Mfr | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
Series | Temperature Coefficient ±75ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -65°C ~ 170°C |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) |