WSHP2818R0300FEA
DigiKey Part Number
541-WSHP2818R0300FEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WSHP2818R0300FEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-WSHP2818R0300FEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSHP2818R0300FEA
Description
WSHP2818 .03 1% EA E3
Detailed Description
30 mOhms ±1% 10W Chip Resistor Nonstandard Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.069" (1.75mm)