WFMA2512R0250FEA
DigiKey Part Number
541-10294-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-10294-1-ND - Cut Tape (CT)
541-10294-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WFMA2512R0250FEA
Description
RES 0.025 OHM 3.0 W 1% 2512 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
83 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WFMA2512R0250FEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±110ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)