TNPW04024K99BETD
DigiKey Part Number
541-3566-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-3566-1-ND - Cut Tape (CT)
541-3566-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPW04024K99BETD
Description
RES 4.99K OHM 0.1% 1/16W 0402
Detailed Description
4.99 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TNPW04024K99BETD Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)