TNPV1206499KBYEA
DigiKey Part Number
541-4637-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-4637-1-ND - Cut Tape (CT)
541-4637-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPV1206499KBYEA
Description
RES 499 KOHM 0.1% 1/4W 1206
Detailed Description
499 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant Thin Film
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)