SOMC16012K70GEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
CTS Resistor Products
In Stock: 769
Datasheet
2.7k Ohm ±2% 80mW Power Per Element Bussed 15 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
SOMC16012K70GEA
DigiKey Part Number
SOMC2.7KDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SOMC16012K70GEA
Description
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16SOIC
Detailed Description
Power Per Element
80mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Circuit Type
Bussed
Package / Case
16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Resistance (Ohms)
2.7k
Size / Dimension
0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Tolerance
±2%
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)