SOMC16011K50GEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
CTS Resistor Products
1.5k Ohm ±2% 80mW Power Per Element Bussed 15 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
SOMC16011K50GEA
DigiKey Part Number
SOMC1.5KDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SOMC16011K50GEA
Description
RES ARRAY 15 RES 1.5K OHM 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Pins
16
Manufacturer
Vishay Dale
Power Per Element
80mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Bussed
Package / Case
16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Resistance (Ohms)
1.5k
Size / Dimension
0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Tolerance
±2%
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)