SOMC160110K0FEA
DigiKey Part Number
SOMC10.0KETR-ND - Tape & Reel (TR)
SOMC10.0KECT-ND - Cut Tape (CT)
SOMC10.0KEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SOMC160110K0FEA
Description
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm ±1% 80mW Power Per Element Bussed 15 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Category
Number of Pins
16
Manufacturer
Vishay Dale
Power Per Element
80mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Bussed
Package / Case
16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Resistance (Ohms)
10k
Size / Dimension
0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)