RWR89NR499BRB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
499 mOhms ±0.1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR89NR499BRB12
DigiKey Part Number
RWR89NR499BRB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89NR499BRB12
Description
RES 0.499 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
R (0.01%)