RWR89N1R00FRB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
1 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR89N1R00FRB12
DigiKey Part Number
RWR89N1R00FRB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89N1R00FRB12
Description
RES 1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89N1R00FRB12 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
R (0.01%)