RWR81N1R00BPB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
1 Ohms ±0.1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR81N1R00BPB12
DigiKey Part Number
RWR81N1R00BPB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81N1R00BPB12
Description
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81N1R00BPB12 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)