RWR80SR240FRB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
240 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR80SR240FRB12
DigiKey Part Number
RWR80SR240FRB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80SR240FRB12
Description
RES 0.24 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RWR80SR240FRB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
R (0.01%)