RWR74S49R9FRB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
49.9 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74S49R9FRB12
DigiKey Part Number
RWR74S49R9FRB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74S49R9FRB12
Description
RES 49.9 OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74S49R9FRB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)