RNR55H2943DSR36 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
294 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55H2943DSR36
DigiKey Part Number
541-RNR55H2943DSR36TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55H2943DSR36
Description
RES 294K OHM 0.5% 1/8W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RNR55H2943DSR36 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)