RNC60K5231DRR36
DigiKey Part Number
541-RNC60K5231DRR36TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC60K5231DRR36
Description
RES 5.23K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.23 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
EDA/CAD Models
RNC60K5231DRR36 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
R (0.01%)