RNC60K5110FSRE6 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
511 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC60K5110FSRE6
DigiKey Part Number
RNC60K5110FSRE6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC60K5110FSRE6
Description
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RNC60K5110FSRE6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
S (0.001%)