RNC60K2002FRB14 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 99
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 506
Datasheet
20 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC60K2002FRB14
DigiKey Part Number
RNC60K2002FRB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC60K2002FRB14
Description
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC60K2002FRB14 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
R (0.01%)