RNC60K1504FSRE6
DigiKey Part Number
541-RNC60K1504FSRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC60K1504FSRE6
Description
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
1.5 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
EDA/CAD Models
RNC60K1504FSRE6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
S (0.001%)