RNC60K1502FMR36
DigiKey Part Number
541-RNC60K1502FMR36TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC60K1502FMR36
Description
RES 15K OHM 1% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
15 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNC60K1502FMR36 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
M (1%)