RNC55K1053FPRE5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
105 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55K1053FPRE5
DigiKey Part Number
541-RNC55K1053FPRE5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55K1053FPRE5
Description
RES 105K OHM 1% 1/8W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55K1053FPRE5 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)