RNC55K1003FRRE6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 169
100 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55K1003FRRE6
DigiKey Part Number
RNC55K1003FRRE6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55K1003FRRE6
Description
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55K1003FRRE6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)