RNC55J21R0BSB14
DigiKey Part Number
RNC55J21R0BSB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J21R0BSB14
Description
RES 21 OHM 1/8W .1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
21 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
EDA/CAD Models
RNC55J21R0BSB14 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)