RNC55H6340DSR36 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
634 Ohms ±0.5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55H6340DSR36
DigiKey Part Number
RNC55H6340DSR36-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H6340DSR36
Description
RES 634 OHM 1/8W .5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RNC55H6340DSR36 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)