RNC55H2002FRB14 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
In Stock: 206
Upgrade
20 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55H2002FRB14
DigiKey Part Number
541-RNC55H2002FRB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H2002FRB14
Description
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55H2002FRB14 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)