RNC50H26R1FSB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
26.1 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC50H26R1FSB14
DigiKey Part Number
RNC50H26R1FSB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC50H26R1FSB14
Description
RES 26.1 OHM 1/10W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC50H26R1FSB14 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Failure Rate
S (0.001%)