RNC50H2492FSR36 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
Upgrade
Upgrade
24.9 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC50H2492FSR36
DigiKey Part Number
RNC50H2492FSR36-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC50H2492FSR36
Description
RES 24.9K OHM 1/10W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC50H2492FSR36 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Failure Rate
S (0.001%)