RNC50H1000FSRE6 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RNC50H1000FSRE6 |
Description | RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RNC50H1000FSRE6 Models |
Category | Features Military, Moisture Resistant, Weldable |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
Tolerance | Number of Terminations 2 |
Power (Watts) | Failure Rate S (0.001%) |