RN55E1371FBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
1.37 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
RN55E1371FBSL
DigiKey Part Number
RN55E1371FBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN55E1371FBSL
Description
RES 1.37K OHM 1/8W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RN55E1371FBSL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)