RN55E1002FRE6
DigiKey Part Number
541-RN55E1002FRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RN55E1002FRE6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN55E1002FRE6
Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RN55E1002FRE6 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)