RN55D76R8FBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
76.8 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
RN55D76R8FBSL
DigiKey Part Number
RN55D76R8FBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN55D76R8FBSL
Description
RES 76.8 OHM 1/8W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RN55D76R8FBSL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)