RLR20C5R10GMR93 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
5.1 Ohms ±2% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR20C5R10GMR93
DigiKey Part Number
541-RLR20C5R10GMR93TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR20C5R10GMR93
Description
RES 5.1 OHM 2% 1/2W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Failure Rate
M (1%)