RLR05C2403GMRSL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
240 kOhms ±2% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR05C2403GMRSL
DigiKey Part Number
RLR05C2403GMRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR05C2403GMRSL
Description
RES 240K OHM 2% 1/8W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RLR05C2403GMRSL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Failure Rate
M (1%)