RH005300R0FC02 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
300 Ohms ±1% 7.5W Wirewound Chassis Mount Resistor
RH Series
RH005300R0FC02
DigiKey Part Number
RHA-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH005300R0FC02
Description
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 7.5W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RH005300R0FC02 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
300 Ohms
Size / Dimension
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.51mm)
Power (Watts)
7.5W