RER75FR442MC02
DigiKey Part Number
RER75FR442MC02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER75FR442MC02
Description
RES CHAS MNT 0.442 OHM 1% 30W
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
442 mOhms ±1% 30W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Coating, Housing Type
Aluminum
Series
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Resistance
442 mOhms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±1%
Package / Case
Axial, Box
Power (Watts)
30W
Failure Rate
M (1%)
Composition
Wirewound
Grade
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C